ue flag

François Decoster, Wiceprzewodniczący regionu Hauts-de-France

François Decoster jest doradcą dyplomatycznym i strategiem politycznym z doskonałą znajomością polityki publicznej. Swoją niemal 20-letnią karierę rozpoczynał w gabinecie francuskiego ministra obrony François Leotarda w ramach jego sekretariatu. Następnie pełnił funkcję asystenta dwóch posłów do Parlamentu Europejskiego oraz koordynatora delegacji francuskich posłów należących do Europejskiej Partii Ludowej. Był również doradcą technicznym Noëlle Lenoir w czasie, gdy była ona delegatem ministerialnym ds. europejskich.

Funkcje pełnione przez niego w administracji francuskiej obejmują stanowisko doradcy ds. europejskich grupy Union Centriste we francuskim senacie. Jako doradca ds. dyplomatycznych francuskiego ministra infrastruktury, transportu, mieszkalnictwa, turystyki i morza Gillesa de Robiena, opublikował książkę o polityce transportowej Unii Europejskiej. Był także doradcą ds. dyplomatycznych w gabinecie minister szkolnictwa wyższego i nauki Valérie Pécresse (kierując również polityką przestrzenną), gdzie jego praca obejmowała m.in. nadzorowanie francuskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Pełnił również funkcję zastępcy kierownika personelu ministra stanu Davida Douilleta, a następnie Edouarda Courtiala. Ostatnio na stanowisku kierownika personelu Jean-Baptiste’a Lemoynego – sekretarza stanu w Ministerstwie ds. Europejskich i Zagranicznych.

François DECOSTER jest obywatelem Francji oraz absolwentem Institut d’Etudes Politiques, uniwersytetu Paris Descartes (magister prawa) oraz Kolegium Europejskiego (Wydział Nauk Politycznych i Administracyjnych), gdzie przez dwa lata pełnił również funkcję asystenta. Wykładał w Kolegium Europejskim (programy szkoleniowe dla przedsiębiorców i menedżerów) w Brugii, w MGIMO w Moskwie, w Ecole Supérieure des Affaires w Bejrucie oraz w uniwersytecie Sciences-Po w Paryżu i Lille. Jest również pułkownikiem rezerwy cywilnej francuskich sił powietrznych, merem Saint Omer, wiceprzewodniczącym regionu Hauts-de-France oraz członkiem Europejskiego Komitetu Regionów.

WSZYSTKIE RELACJE

Europejskiego Forum Przyszłości

ue info